Vymyslel jsem dokonalý ekonomický systém

Co kdybych vám řekl, že existuje způsob, jakým by jednoduše všichni zbohatli? Já myslím, že jsem na něj přišel. Hned ho vysvětlím, rychle a srozumitelně. Můžete ho zkusit nabourat, ale myslím, že se vám to nepodaří.

Hamburgery a iPhony

Svobody máme dostatek, můžeme si psát co chceme, podnikat, cestovat a volit. Naši předci takové štěstí neměli. A aby nedošlo k omylu, této skutečnosti si velmi vážím a neberu ji jako samozřejmost. U peněz tak dobrá situace ale již bohužel neplatí. Jsme chudí. To je fakt, bohužel. Můžeme chodit na hamburgery, koupit si iPhone, jet na dovolenou. Kde je tedy problém? Nemůžeme to dělat všechno najednou, na každou položku šetříme měsíce. Jak je možné, že se z nás staly pracovní stroje, které si svobodu mohou užít jen čas od času, kdy pomalu nejedly aby našetřily na iPhone a přitom stíhaly splácet hypotéku? Všechny ty věci existují a my je chceme, ulehčují nám život nebo nás jen baví je vlastnit, na tom nesejde. Vážně chcete po pracovním týdnu o víkendu nakupovat a trmácet se někam vlakem? Asi mi dáte za pravdu, že zajet autem na výlet a dát si tam oběd a ideálně i večeři zní mnohem lépe. A poslouchat při tom písničky z iPhone. Proč takhle nemůžeme žít? Otázka zní: "Proč jsme chudí?".

Proč jsme chudí?

Odpověď je překvapivě jednoduchá, platíme moc vysoké daně. Víte, že z každého platu jde skoro polovina do státní pokladničky, než se z něj stane čistá mzda? Vážně, čísla se dají jednoduše dohledat, není to žádné tajemství, zkuste si to. Jen tak mimochodem, máme jednu z nejvyšších měr zdanění na světě. Mimo jiné nám z nich ukrajuje sto tisíc úředníků.

Sto tisíc úředníků

Polovina našeho platu putuje na účet ČNB, kde se přerozděluje na státní výdaje. Stát je dá tam, kde si myslí, že jsou potřeba. Aby jezdily vlaky, aby vám chodily domů dopisy, aby na ulici svítily lampy. On to ví nejlépe, i když to jsou vaše peníze. Nebo neví? Tyto podniky přeci musí být státní, kdyby dopisy doručovala soukromá firma, nevyplatilo by se jí rozvážet dopisy do malých vesnic, vozit lidi autobusy do malých městeček, jízdenky by byly drahé, známka by stála 50 korun. Bez zemědělských dotací by paprika stála 50 Kč. Už vidím soukromníka, jak jede do Vidlákovy Lhoty opravit lavičku v parku. Jenže na výběr složitých daní a chod toho všeho platíme téměř sto tisíc úředníků. To je další číslo, které si můžete ověřit. Představte si je v řadě, jednoho vedle druhého. Pijí kávu, vyplňují formuláře, nosí stohy papírů z místa na místo, plní kvóty, samé důležité věci, za vaše peníze. Hodně vašich peněz.

Papriku, která nelže, pro všechny

Určitě nechceme drahé poštovní známky nebo nedej bože drahé papriky. Z čeho stát ale dotuje zemědělce, aby byla zelenina levná a nemuseli jsme za ní utrácet naše peníze? Kde bere vůbec takový stát peníze? Ráno vstává a chodí do práce? Ne, bere je z našich peněz! Platíme peníze, abychom nemuseli platit peníze. To nedává smysl, ale děláme to. Každý den.

Ruku na srdce. Jak často posíláte známku nebo kupujete papriku. A kdyby věci stály tolik, kolik opravdu mají stát, možná bychom i vyhazovali méně zeleniny a posílali více emailů místo dopisů. Když cena lže, plýtváme, protože nevíme, kolik co doopravdy stojí. Nějak se to všechno odečítá z našich platů a my nedokážeme efektivně volit jakou službu nebo zboží si koupíme. A to ještě platíme ty úředníky v řadě.

Každý podle svých možností a potřeb

Ne, to není heslo komunismu, v tom bylo "každému podle jeho potřeb". Nikomu nebudeme nic dávat, každý si prostě vydělá své peníze a zaplatí je za to co potřebuje. Je to přeci tak jednoduché.

Jak by řekl Leonardo DiCaprio, potřebujeme jít ještě hlouběji. Proč platit stovky tisíc učitelů na státních školách (čísla si ověřte), když naše školství v mnoha případech nestíhá reagovat na reálnou pracovní poptávku a osnovy jsou zastaralé? Když nestudujete zrovna vy doktorát z filozofie, víte, že ho platíte někomu jinému, kdo ho studuje? A nehodilo by se spíše, aby tu byly hlavně školy co učí co zrovna teď chybí na trhu práce, např. technologie, než všechny ty ekonomické školy?

Nic není ve skutečnosti zadarmo, tyto věci se velmi neefektivně financují z polovin vašich platů, které vám byly odebrány. Každý by si měl rozhodovat o tom co bude platit a věci by měly stát tolik, kolik stojí. Za školu by se mělo platit. "Fuuuuj", myslíte si teď určitě. Uvědomte si, že byste na tom byli finančně ale mnohem lépe. Není to složitá matematika. Až byste dostudovali, už byste zbytečně neplatili ostatním. A pokud byste se narodili do rodiny, která by na to stejně neměla? Školy by povinně poskytovaly výhodné půjčky, aby na nich mohl studovat každý a potom si splatil jen tolik, kolik on sám utratil na dané škole. A věřte, že by to moc nebylo, když by se pár let studia splácelo např. desítky let.

Teď už si ale ukážeme, jak by vypadal v praxi dokonalý ekonomický model, který by zvýšil naše platy a zdražil některé zboží a služby. Zvýšení platů by bylo samozřejmě mnohem větší než zdražení zboží a služeb. A hlavně bychom si mohli vybrat, co si koupíme a neplatili ostatním papriky. A známky na dopisy!

Dokonalý ekonomický model

Stát by neměl žádnou výkonnou moc, ale pouze by vytvářel zákony. Veškeré instituce by byly soukromé, ale musely by nabízet služby stejně dostupné pro všechny lidi. Policie, hasiči, školy, pošta, dopravní podnik. To všechno by byly veřejné služby, provozované na základě státního kontraktu soukromými firmami. V těchto sektorech by fungovala přirozená konkurence, na kterou by dohlížel antimonopolní úřad a tak by se nestalo, že by služby byly předražené. Fungovaly by efektivně a za tržní cenu.

Podobná situace se u nás po privatizaci osvědčila ve finančním sektoru, kde státní ČNB reguluje soukromé banky. Ty se o své výdaje a příjmy starají samy a efektivně. To samé by se mělo stát i s dalšími státními podniky.

Dovolte mi znovu připomenout, proč poštu nemůže provozovat stát. Stát je sice skvělý nástroj k vynucení toho, aby bylo o všechny postaráno. Když se to ale snaží dělat sám, nemá jeho pošta nebo nádraží konkurenci a nikdo z jeho provozu nemá ani zisk. Kde není odměna (zisk), tam není ani motivace starat se o podnik dobře, inovovat a šetřit. A platíme to my všichni.

Tak co našli jste nějakou trhlinu? Jen to zkuste :)


 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Autor je profesně spisovatelem odborné literatury.
Všechny články v sekci
Úvahy - Ostatní
Aktivity (3)

 

 

Komentáře

Avatar
MaTonka
Fotograf
Avatar
MaTonka:8.4.2018 16:55

Největší trhlina, kterou vidím, je, že by se tenhle systém musel nasadit na náš stávající - na systém, který stále řeší nerovnost mzdy nejenom jako genderový problém, ale i jako otroctví, dětskou práci, práci, která sotva zaplatí jídlo, důchody a která se točí díky lidem, kteří nemají potřebu rozhodnutí státu jakkoli ovlivňovat (aka hlas za koblihu nebo tomu, kdo vypadá líp). A teď si představme, že se začneme připravovat na to, aby lidé rozhodovali sami - už bohatí vykoupí všechny papriky a prodávají je za trojnásobnou cenu, ti, co byli doteď chudí, neumí zacházet s penězi a neefektivně skupují, co můžou, pošta sice má konkurenci, ale aby se balíček dostal z jednoho konce na druhý, musí projít třemi různými firmami s trojnásobně větší pravděpodobností ztráty, student sice platí jenom svoje vzdělání, ale podívej se, jak vypadají studentské půjčky v zahraničí, je to katastrofa (a jsi pěkně v háji, pokud se třeba zraníš tak, že už nemůžeš sehnat práci v úzce specializovaném oboru) a soukromé školy jimi kvalitu vzdělávání nijak nenapravily (naopak místo všude stejně špatného, ale souhrnného plánu máš různé plány, které je prakticky nemožné jeden po druhém kontrolovat a kvalita vzdělání je jako na houpačce). Úředníci jsou bez práce a jejich rekvalifikace by dopadla asi jako tehdejší snaha přeučit horníky na IT. Dobře placené práce jsou ještě lepší někteří se mají lépe, ale špatně placené práce ani s dvojnásobnou hodnotou nemají o nic lepší životní podmínky - naopak přichází o svoje sociální výhody třeba v podobě školství zdarma. Tohle je systém pro podnikatele, kterým by vyšel vstříc, ale není možné ho nasadit mezi nevzdělané, zacyklené lidi bez zájmu, bez znalosti praktických problémů a bez "spravedlivějších" mezd a kontrolních orgánů, které budou chránit malé i velké soukromé firmy vymykající se kontrole. A to tu prostě neexistuje. Radši budu mít sociální jistoty než větší volbu, za co si chci připlatit.

 
Odpovědět
8.4.2018 16:55
Avatar
David Čápka
Tým Šumění města
Avatar
Odpovídá na MaTonka
David Čápka:9.4.2018 10:40

Ahoj, díky za zájem o mou teorii!

už bohatí vykoupí všechny papriky a prodávají je za trojnásobnou cenu

To přeci mohou dělat už teď s máslem nebo jinými potravinami a neděje se to. Asi mají bohatí lepší místa na investice.

podívej se, jak vypadají studentské půjčky v zahraničí, je to katastrofa

Ano, je, protože nejsou regulované, jak jsem psal, že by měly být ("Školy by povinně poskytovaly výhodné půjčky")

Úředníci jsou bez práce

To je přece dobře :)

Tohle je systém pro podnikatele

Není, zaměstnaný člověk platí větší daně než živnostník

Není možné ho nasadit mezi nevzdělané

Je, systém nevyžaduje žádné vzdělání navíc proti tomu co tu je, pouze upravuje ceny zboží a služeb

... a kontrolních orgánů, které budou chránit malé i velké soukromé firmy vymykající se kontrole

S těmi samozřejmě počítám, psal jsem, že ve finančnictví to už tak funguje

Radši budu mít sociální jistoty než větší volbu, za co si chci připlatit.

Důchod v 75 letech? Come on, to není sociální jistota za to, že ti někdo bere polovinu platu.

Editováno 9.4.2018 10:43
Odpovědět
9.4.2018 10:40
Já bych jedl!
Avatar
Odpovídá na David Čápka
Tomáš Bitter:29.10.2019 0:43

To přeci mohou dělat už teď s máslem nebo jinými potravinami a neděje se to. Asi mají bohatí lepší místa na investice.

Papriky se bohužel kazí, a přílišné zvýšení ceny sníží poptávku. A samozřejmě stále máme antimonopolní úřad, regulace a další státní věci, které udržují soukromý sektor na uzdě.

Ano, je, protože nejsou regulované, jak jsem psal, že by měly být ("Školy by povinně poskytovaly výhodné půjčky")

Tak tohle mi zní dost divně. Školy nejsou banky, tudíž by musely fungovat jako zprostřetkovatel mezi studenty a bankami. A ta věc se studentskými půjčkami, tak ve Spojených státech byla založena společnost, která zprostředkovává studentské půjčky. Zpočátku fungovala dobře, ale potom se začalo dít to, co se děje teď (tedy vykořisťování studentů). A to vše se stalo jen díky tomu, že ona společnost byla později zprivatizována. Ve zkratce, svobodný trh problém nevyřešil, naopak jej vytvořil.

To je přece dobře

Tady s tebou výjimečně souhlasím, ale ta věc s rekvalifikací je zase jiný problém, který se týká spíš sociálního systému.

Není, zaměstnaný člověk platí větší daně než živnostník

Rozdíly mezi zaměstnancem a živnostníkem řešit nechci, páč je to (jak je známo) složité a malicherné. Ale když se porovná pracující a soukromá společnost (respektive její vlastník), tak tento systém skutečně funguje lépe pro toho vlastníka. Dost možná budeš tvrdit, že na tom není nic špatného, ale uniká ti to, že daně slouží k redistribuci peněz (i když trochu divným způsobem). Zrušením daní by se o to více zvyšovala nerovnost, což je aktuálně v naší společnosti jeden z největších problémů, který je natolik závažný, že zasahuje přímo do politiky formou plutokracie a oligarchie (jinými slovy, bohatí bohatnou a kupují si politiky).

Je, systém nevyžaduje žádné vzdělání navíc proti tomu co tu je, pouze upravuje ceny zboží a služeb

Tady mi přijde, že jste se vzájemně nepochopili.

S těmi samozřejmě počítám, psal jsem, že ve finančnictví to už tak funguje

Finanční sektor je hodně špatný příklad, už jen proto, že banky primárně uvolňují nové peníze do oběhu a mohou je vytvářet čistě ze vzduchu. Ale opět, je to složité téma, na kterou by bylo dobré mít ekonomickou školu. Co mě ale docela šokuje je to, že stát nemá mít výkonnou moc, čímž by neexistovala žádná protiváha soukromému sektoru a nebylo by možné vymáhat dodržování zákonů (a spoléhat na soukromou policii a další složky je samo o sobě blbý nápad).

Důchod v 75 letech? Come on, to není sociální jistota za to, že ti někdo bere polovinu platu.

Krásný strawman. Nikdo nikde nezmiňuje důchody v 75 letech. S tímhle argumentačním klamem se akorát snažíš zdiskreditovat sociální systém, který samozřejmě není jen o důchodech, ale i o další podpoře. Navíc, jak by vůbec měli handicapovaní lidé přežít bez pomoci sociálního systému, když se automaticky očekává, že lidé budou pracovat nebo provádět jakoukoli jinou výdělečnou činnost ?

Přijde mi, že zcela zanedbáváš finanční rozdíly mezi lidmi a bereš každého jako průměrně vydělávajícího člověka, který má úplně stejné možnosti. A pokud někde rozebíráš lidi, kteří nemají dostatek peněz, tak se snažíš jejich problém řešit pomocí půjček (viz ta věc se školstvím). To je naopak kontraproduktivní řešení. Už jen tím, že na půjčku jsou uvaleny úroky, a vznikají tak dluhové pasti.
Dále mi přijde, že se často odkláníš od tématu ekonomického systému, a zmiňuješ věci, které nejsou nijak spjaty s ekonomikou.
Tohle téma se mi nechce dál rozebírat, zvlášť když to celé stojí na tvém tvrzení, že "česká pošta by měla být soukromá, protože ti nikdy nepřišel balíček do ruky."

 
Odpovědět
29.10.2019 0:43
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 3.